
V soboto, 5. 4. 2025, je Akademija Tiffany podelila Zlate Tifanije 2025. Skupaj z LGBT+ javnostjo se zahvaljujemo vsem nominirancem_kam za njihovo vidno delo in prispevek k življenju LGBT+ skupnosti. Posebne čestitke pa gredo vsem nagrajencem_kam, ki jim je LGBT+ skupnost s svojimi glasovi dodelila zlate kipce.
Zlate Tifanije slavijo dosežke LGBT skupnosti in posameznikov_ic, skušajo obujati spomin na preteklo leto in izpostaviti dogodke in osebe, ki so nam najbolj ostali v spominu, v vseh različnih plemenih, ki tvorijo živahno in barvito življenje LGBT skupnosti.
11. podelitev Zlatih Tifanij je v gala dvorani Galerije Škuc gostil Metod Zupan, ki jih je s svojo igrivostjo in brez dlake na jeziku podeljeval tako kot si je to zamislila Akademija Tiffany.
Letošnje Zlate Tifanije je oblikoval in izdelal Miha Satler, sicer po idejni predlogi Dušana Pisića.
Nastopili sta: Akira Ve in Trula Višnja.
Fotografinja: Nina Pernat
Še enkrat iskrene čestitke nagrajencem_kam 11. Zlatih Tifanij.
Nagrajenci_ke Zlatih Tifanij 2025 so:
LGBT+ osebnost leta: Metod Zupan
Naj DJ: Ptujsko Dekle
Zlata muza: Matic Brinc
Naj žurerka: Prof. Pederik Kunt
Naj kelnarca: Alex Eržen (Tiffany)
Tračarica leta: Matej Fijačko
Škandal leta: Homofobni in transfobni napad na kraljice preobleke na paradnem mestu med Festivalom parade ponosa v Ljubljani. Hvaležni smo, da so naše kraljice preobleke dovolj bojevite, da so napadalce odgnale.
Prodor leta: Trula Višnja
Umetniški dosežki: House of Kunt: Kunty horror show (predstava)
Ambasadorka leta: Akira Ve
Drama Queen: Karmen Daš
Vplivnica leta: Vera Vulva
Fleur de Tiffany: Trula Višnja
Naj dogodek: Razstava Prostori gibanja: 40 let LGBT skupnosti v Ljubljani (Mestni muzej Ljubljana)
Naj žur: Tisoč in ena: Charli XCX
Zlata Tifanija za posebne zasluge za skupnost: Bogdan Lešnik (posthumno)
Obrazložitev:
Akademija Tiffany vsako leto podeli Zlato Tiffanijo za posebne zasluge za skupnost. Ta kategorija je izvzeta iz javnega glasovanja. Je poklon in sporočilo Akademije Tiffany skupnosti.
Ob podelitvi posthumne Zlate Tifanije je Suzana Tratnik povedala:
Bogdana Lešnika sem prvič videla na festivalu Magnusa sredi osemdesetih. Tako kot mnoge, je tudi mene osupnil s svojim suverenim in drznim nastopom ter s svojo težko karizmo. Bil je soavtor in pobudnik prvih publikacij na temo homoseksualnosti, Roza Viksa in Gayzina in v letih 1981-1986 predsednik Škuc-Foruma. V devetdesetih smo sodelovale_i z Bogdanom pri Roza klubu in pri reviji Revolver. Ko je urejal 4. številko, nas je spodbudil, da smo se vsi začeli podpisovati pod članki in se pojavljati na fotografijah. Večkrat smo nasedli njegovim argumentom, odločnosti pa tudi trmi. Konec devetdesetih je za aktivistke_i Roza kluba vodil prvo gej afirmativno terapijo, s katero smo se pripravljale_i na delo z novimi člani_cami. Podprl je tudi mladinski LGBT-aktivizem društva Legebitra. Desetletje pozneje je bil moj profesor pri predmetu Uvod v psihoanalizo na ISH – Fakulteti za podiplomski študij, takrat je večino časa že posvečal univerzitetnemu delu. A njegov izviren osemdesetaški duh je med drugim vel tudi iz kolumen, ki jih je pisal za časopis Dnevnik.
Bil je predsednik Psihoanalitičnega društva Slovenije in podpisal se je pod več avtorskih del in prevodov. Med drugim je avtor knjige Subjekt v analizi (1997) in vrste študij, med drugim k prevodu Freudove Interpretacije sanj. Diplomiral je leta 1981 iz psihologije z nalogo O subjektu v psihoanalizi Jacquesa Lacana pod mentorstvom Janeka Muska, magistriral pa pod mentorstvom Rastka Močnika z nalogo Blaznost na Kranjskem XVIII. in XIX. stoletja. V doktorski disertaciji se je posvetil psihoanalitični kritiki psihoterapije.
»V 73. letu je umrl psiholog, humanist, publicist, prevajalec in LGBT aktivist Bogdan Lešnik, ki je bil pred upokojitvijo med letoma 2007 in 2011 dekan Fakultete za socialno delo. Bil je znan po ostrih analizah družbe in politike, zdravem cinizmu ter predanosti različnim projektom,« so ob vesti o smrti zapisali na omenjeni fakulteti.
Dragi Bogdan, neomajen premišljevalec, veliko pomembnih tem si načel za vse nas, marsikaj si napisal, povedal, pretresel in postavil na glavo. Zato se bomo še pogovarjale_i.
Hvala ti.
Suzana Tratnik za Društvo Škuc
Akademija Tiffany poklanja Zlato Tifanijo za posebne zasluge Bogdanu Lešniku, pionirju LGBT+ gibanja v Sloveniji, ki je s svojim delom bistveno prispeval k temu, da je naša kultura danes javna in ponosna! Naša skupnost pa solidarna in močna!
Letošnjo prireditev so pripravili: Dušan Pisić, Jernej Škof, Miha Bizjak, Jan Vasiljevič, Miha Satler, Luka Velički
Akademija Tiffany se še posebej zahvaljuje Galeriji Škuc, Kovrđavi, Filipu Kračmanu, Matjažu Končina, Samotu Pavlici, podjetju Pernod Ricard Slovenija ter prostovoljcem Mateju, Moniki, Nat in Anni.


