
Draga LGBT+ skupnost!
Za lažjo odločitev pri glasovanju smo pripravili kratke predstavitve nominirank_cev za Zlato Tifanijo v kategoriji LGBT+ osebnost leta.
Nal Kocjan
Nal Kocjan je nominiran za osebnost leta zaradi prizadevanja za vidnost in prisotnost trans in kvir tematik v javnem in virtualnem prostoru. Je aktiven ustvarjalec_ spletnih vsebin, skupnosti pa daje vidnost tudi v svojih fotografskih ustvarjanjih. S pogumnim razkrivanjem pomaga vsem, ki se soočimo s podobnimi izzivi.
Pino Pograjc
Pino Pograjc z angažiranim javnim kulturnim aktivizmom, neapologestkim pristopom v poeziji in povezovanjem skupnosti odpira nove prostore vidnosti in kvirovske ustvarjalnosti. Organizator mnogih literarnih dogodkov kot so Kviropisje, literarna tura “Tetke iz ozadja” in mnogih drugih.
Metod Zupan
Metod Zupan prispeva k vidnosti skupnosti z ikonično pojavnostjo v Tatovih podov, z vestnim spodbujanjem teoretičnega razmisleka o stanju skupnosti in njene umetnosti in z odpiranjem prostorov v medijih.
Matija Pohorec
Matija Pohorec zaznamuje leto 2024 z etnološkim in antropološkim raziskovanjem lokalne scene z delom Vidme v Tifli in spodbujanjem vidnosti, ter informiranosti o skupnosti preko rednih prispevkov RŠ Pokvirje.
Mentalika
Neutrudljiva organizatorka, promotorka in zagovornica umetnosti kraljic preobleke. Znana kot pobudnica in organizator mnogih skupnostnih dogodkov kot so bile Sobotne dive, Mesec draga, Dragoslavija in drugi, preteklo leto zaznamuje z dogodki Clash of the Queens in 1001 diva, ki ju organizira skupaj s kraljicami.
Andreja Leški
Andreja Leški ni le vrhunska judoistka, ki je na olimpijskih igrah v Parizu osvojila zlato medaljo, ampak tudi ena redkih športnic v Sloveniji, ki je javno spregovorila o svoji istospolni usmerjenosti. S svojim uspehom in odprtostjo odpira prostor za večjo sprejetost v športu.
Vesna Liponik
Vesna Liponik, aktivistka, pesnica in akademičarka, skupaj s kolegi in kolegicami že tretje leto zapored organizira Roza ZRC SAZU, s čimer ozavešča o vprašanjih pravic, življenja, kulture in umetnosti LGBTIQ+ oseb in s tem prispeva k vidnosti in senzibilizaciji ne le v širši javnosti, temveč tudi v akademski skupnosti.
Suzana Tratnik
Suzana Tratnik, je slovenski LGBT+ skupnosti odprla mnoga vrata in mnoge prostore. Lansko leto pa je zaznamovala kot so-kuratorica razstave Prostori gibanja. 40 let LGBT skupnosti v Ljubljani s Corrine Brenko v Mestnem muzeju Ljubljana.
Nataša Velikonja
Nataša Velikonja, pesnica, publicistka in aktivistka je v letu 2024 v sodelovanju s skupnostjo sestavila in napisala zbornik Prispevki k zgodovini LGBT gibanja v Sloveniji 1984-2024, ki popisuje razvejano zgodovino organiziranega aktivizma v Sloveniji. Temeljno delo, ki LGBT skupnost umešča v širši družbeni in zgodovinski kontekst, zaradi česar bodo prizadevanja gibanja na voljo in navdih skupnosti, raziskovalcem in aktivistom danes in v prihodnosti.